UI / Ux Tasarımı - AppLogist Bilişim Teknolojileri
Resim Alt

UI / Ux Tasarımı

Hizmetlerimiz-Vektörler-01-400x400

Deneyim ve Arayüz Tasarımı

AppLogist ekibi olarak, tasarım sürecinde uygulamaların kullanıcı kitlesini ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını anlamaya çalışırız. Fikir üretimi ile başlayan tasarım çalışmaları önce eskiz halinde kara kalem wireframelere aktarılır. Ardından tasarımlar dijital mockuplar olarak uyarlanır. Müşterinin revizyonları alınarak Mockup tasarımlar onaylandıktan sonra arayüz tasarımı başlatılır. Son kullanıcının gördüğü tasarımlara ulaşana kadar titiz ve profesyonel bir iş planı takip edilir.

Wireframe & Mockup Çalışması

AppStore ve Google Play Görselleri

Arayüz Tasarımı

Deneyim Tasarımı

İkon Çalışmaları

Prototip Oluşturma

Hizmetlerimiz-Vektörler-01-400x400

UI / UX Tasarımı Nedir?

Dijital pazarlama alanında yıllar içerisinde müthiş bir gelişim ve ilerleme kaydedilmesi, bu alanda kullanıcıların kullanımı konusunda kolaylıklar ve yenilikler sağlanması için de yeni çalışma alanları geliştirmesini sağlamıştır. UI / UX tasarımı da bu alanda kullanım koşullarının geliştirilmesinde çok büyük etki göstermektedir.
Bu iki tasarım süreci birbiriyle oldukça bağlantılı olsalar da, tek başlarına değerlendirildiklerinde farklı deneyimleri temsil eder. UI tasarımı İngilizce “User Interface” anlamına gelmekte, UX tasarımı ise “User Experience” anlamını taşımaktadır. UX tasarım kısmında kullanıcıların memnun olabileceği, ilgisini çekebilecek ve mevcut ilgisinin uzun zamanlar sürebileceği bir deneyim oluşturuması hedeflenirken bunun devamında UI kısmında da bu deneyimin kullanıcıya geçirilen yaratıcılıktan memnun kalması hedeflenmektedir.
UI / UX tasarımı hizmeti bir markanın geliştirmek istediği tasarımları müşterilerine her bakımdan eksiksiz ve memnuniyet oluşturması amacıyla alınacak profesyonel hizmetlerdendir. Bu tasarımlar firmaların bünyesinde yer alan profesyonel UI / UX tasarımcıları ve bu alanda bilgi sahibi olan ekiplerce oluşturulur. Tüm kullanıcılar tarafından beğenilerek sorunsuz bir şekilde kullanılması amaçlanır.

UI / UX Tasarımı Farkı Nedir?

UI tasarımı ve UX tasarımı arasındaki en büyük fark; UX tasarımında bilimsel ve teknik metotlara başvurulurken UI tasarımındadurum biraz daha yaratıcı hayal gücüne kalmaktadır. Yani UX tasarımında bir tasarımın oluşturulması için gereken veriler bir araya getirilip analiz edildikten sonra harekete geçilirken UI tasarımındabir tasarımın ortaya çıkartılması için belirli direktifler ortaya koyularak kullanıcı arayüzü oluşturulur.
Bahsettiğimiz farklarda tasarımcıların geri kalmamaları için her daim kendi yeteneklerini geliştirmeleri gerekmektedir. Tasarımların daha başarılı olması için kullanıcı deneyimi noktasındaki yenilikleri her zaman yakından takip ederler.

UX Tasarımı Nasıl Yapılır?

UX tasarmı süreç açısından UI tasarımlardan önce yer alır. Bunun anlamı, UI tasarımında oluşturulacak ara yüzün kullanıcıya ne şekilde gösterileceği belirlenirken UX tasarımda oluşturulan tasarımın bir etkileşim oranına sahip olması için çalışmalar yapılır. UX tasarımcıları güçlü bir problem çözücü yeteneğe sahip olmak durumundadırlar. Tasarımlarda kullanıcıların hoşuna gitmeyen kısımları teknolojik olarak en iyi ve en sürdürülebilir sistemle geliştirmenin yollarını bilmekle yükümlüdürler. Markanın hedef kitlesinin kullanıcı deneyimlerini iyi bir şekilde analiz ederek geliştirilen tüm ara yüzlerin beklentileri karşılaması hedeflenmektedir. Başarılı bir UX çalışması sonucunda marka daha yüksek bir rekabet gücüne sahip olarak uzun süreli müşteri bağlılığı elde edilebilir.

UI Tasarımı Nasıl Yapılır?

UI tasarımı bir markaya dair geliştirilirken markanın kurumsal kimliği göz önünde bulundurularak oluşturulmaktadır. Web sitesindede yer alan şemalar, gridler, renk skalası, içerik deneyimi gibi unsurlar UI tasarımların kapsamındadır. Bu saydıklarımızla birlikte pek çok alt başlık da tamamen ziyaretçilerin etkileşim oranını arttırmakla ilgilenmektedir. Bunun anlamı, UI tasarımı yapan tasarımcıların her daim kullanıcıların gözünden düşünebilme yeteneğini mutlaka geliştirmesi gerekliliği ve müşterilerden gelen talepler doğrultusunda en doğru tasarımı yapabilmesidir.
Geliştirilen tasarımlar detaylı bir analiz sürecinden geçirilerek kullanıcıların ne tür davranışlar sergilediği gözlemlenir. Bu gözlemler sonucunda yapılacak değişimler kullanıcı beklentilerinin doğru yorumlanmasıyla hayata geçirilir. Tasarımsal revizeler mutlaka ve mutlaka kullanıcıların beklentileri üzerinden gerçekleştirilir.

 

Hizmetlerimiz-Vektörler-04-400x400
Hizmetlerimiz-Vektörler-04-400x400

Test Süreci ve Kalite Güvence

Testler ve olası hataların giderilmesi için güncellemeler yapmak yazılım geliştirme
sürecinin en önemli adımlarından biridir. AppLogist ekibi devam eden işlerinde,
projenin detaylarına hakim görevli bir ekiple sürekli bir izleme ve raporlama
halindedir.
Geliştirme aşaması tamamlandığında projeyi, müşterilerini de test sürecine dahil ederek kabul testine açıyor; böylece son ürünün sorunsuz olmasını garanti ediyoruz. Projelerimizde %99 hatasızlık oranını bu işleyiş sayesinde yakalamaktayız.

Manuel & Otomatik Testler

Hata Takibi ( Crash Analytics )

Kullanıcı Testleri

Hata Düzeltme

Aylık Güncellemeler

Yazılarımız

Teknolojinin gelişmesiyle dünya genelinde akıllı telefon kullanımı da giderek artmaya başlamıştır. Dijitalleşmenin bu kadar yoğun ve hızlı olduğu günümüzde mobil Devamını Oku
Araştırma, bir proje gerçekleştirilirken atlanmaması gereken en önemli adımlardan biridir. Tasarımcılar için de çok önemli olan kullanıcı deneyimi araştırması, kullanıcıya Devamını Oku
Yaşanılan çağda mobil cihazların hayat içindeki yeri ve önemi günden güne artmaya devam etmektedir. Uzun yıllar web tasarımları ön plandayken Devamını Oku

Sizin İçin Neler Yapabiliriz?

İşinizi büyütmek için ya da ürün ve hizmetlerinizi daha geniş kitlelere ulaştırmak için
benzer bir projeye ihtiyacınız mı var? Bize gereksinimleriniz hakkında ön bilgi
aktarın, ekip arkadaşlarımız hemen sizlerle iletişime geçsin.